Haber

Financial Times, hapis cezasına çarptırılan İmamoğlu’nu Erdoğan’la karşılaştırdı: Siyasi kaderlerinde büyük benzerlik var.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik hapis ve siyaset yasağı dünya basınında büyük ses getirmeye devam ediyor. Birçok gazete İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü rakibi olduğuna dikkat çekerken, İngiliz Financial Times’tan dikkat çekici bir Erdoğan-İmamoğlu yorumu geldi.

İNGİLİZ GAZETESİ İKİ İSİMİN SİYASİ TALİHİNİ KARŞILAŞTIRDI

Erdoğan ve İmamoğlu’nun siyasi hayatlarını karşılaştıran gazete, iki ismin siyasi kaderlerinin benzer olduğunu yazdı. Haberde, “İmamoğlu’nun siyasi talihi bazen Erdoğan’ı andırıyor. Erdoğan, 1994’te İstanbul Belediye Başkanı seçilmesiyle ülke çapında tanınan bir isim oldu. Ardından 1998’de okuduğu bir şiirle halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten suçlu bulundu. Siyasetten men edildi ve görevinden ayrılmak zorunda kaldı. 4 ay cezaevinde kaldı. Erdoğan’ın haksız yere mahkum edildiği algısı seçmeni harekete geçirdi ve 4 yıl sonra yapılan seçimlerde Erdoğan’ın partisi seçimi kolayca kazandı.”

“ERDOĞAN’IN OLASI RAKİBİ OLARAK GÖRÜN”

Uzun süredir devam eden ekonomik krizin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halk desteğini tarihin en düşük seviyelerine indirdiğini yazan Financial Times, “İmamoğlu, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın potansiyel rakibi olarak görülüyor.”

“MUHALEFETİN SON ADIMI”

İngiliz Guardian gazetesi ise İmamoğlu hakkındaki kararın seçimler öncesi ana muhalefet partisi üzerindeki baskıyı artırmanın son adımı olduğunu yazdı. Gazete, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten hapis ve siyaset yasağı aldığını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu