Ekonomi

İstanbul Ticaret Odası, Deprem Bölgesinde Kalıcı Konut Seferberliğine Tam Destek Veriyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, TOBB öncülüğünde deprem bölgesi için başlatılan kalıcı konut seferberliğine İstanbul iş dünyası olarak tam destek verdiklerini belirterek, şunları söyledi: bütçelerinin elverdiği kadar katkıda bulunurlar. Alt ve üst sınır yoktur.”

Avdagiç, İTO’nun temsil ettiği İstanbullu iş insanlarını ve hayırseverleri TOBB’un başlattığı “El Verin Konut Yapalım” Konut Seferberliği’ne katılmaya çağırdı. Avdagiç, İTO’nun Nisan ayındaki olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, depremden etkilenen 11 kent için yapılacak en değerli yardımın, bir yılda kalıcı konut teslimine katkı sağlamak olacağını vurguladı. Avdagiç, “TOBB ile yaptığımız görüşmelerde bir dairenin yaklaşık 1,5 milyon lira tutacağı bildirildi. İsteyen ev/daire, isteyen oda, isteyen metrekare inşaat bedelini bağışlayabilir.” dilek.”

Bölge halkının ‘önümüzdeki kışa sıcacık bir yuvada’ girmesi için İTO’nun tüm gücünü seferber ettiğini anlatan Avdagic, “İstanbul Ticaret Odası olarak nakdi yardımımızın çok önemli bir bölümünü ayırdık. Ancak İTO’nun imkanlarının tek başına yeterli olmayacağı çok açık” diyen İstanbul iş dünyasının ve İstanbul Ticaret Odası camiasının imkanlarını harekete geçirmemiz gerekiyor. Nasıl ki depremin ilk gününden itibaren İTO’lularla birlikte çok çalıştık, işbirliği yaptık, şimdi de konut yardımında bunu hedefliyoruz” dedi.

“MAHALLEYE VEYA SİTEYE BAĞIŞÇIMIZIN İSTEDİĞİ İSİM VERİLEBİLİR”

TOBB ile yapılan görüşmelerde bir dairenin yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olacağının aktarıldığını kaydeden Avdagic, her üyenin ev almak zorunda olmadığını ifade etti. Şekib Avdagic şunları söyledi:

“Dileyen üyelerimiz metrekare bağışla bir evin üretimine katkıda bulunabilecekler. Bir mahallenin, sitenin, adanın, apartmanın bedelini bağışlayıp dileklerini ilettikleri takdirde o mahalle veya siteye bağışçımızın istediği isim verilebilir.”

Avdagiç, İTO üyelerinin bu amaçla yapacakları bağışların TOBB tarafından açılan hesaplara yatırılacağını söyledi. TOBB ve devlet gözetiminde yürüttükleri kampanyada üye ve hayırseverlerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar bağışlarını yapabileceklerini kaydeden Avdagiç, “TOBB’da Türkiye oda ve borsalarından toplanan bütçe de doğrudan Türkiye’de kullanılacak. konut üretiminin finansmanı.”

TOKİ modelinin temel alınacağı konutların 105 metrekare ve 3+1 olarak inşa edileceğini belirten Avdagiç, “Her blokta 20 daire olacak ve inşaat bitiminde depremzedelere teslim edilecek. kurayla’ dedi.

“YÜKSEK TEKNOLOJİYE DAYALI ÜRETKEN YATIRIMLARA ÖNCELİK VERMELİ VE TEŞVİKLERİMİZİ ARTIRMALIYIZ”

Avdagiç, İTO Meclis Üyelerine hitaben yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Mart ayında ihracatın 23,6 milyar dolarla tüm zamanların rekorunu kırdığına işaret eden Avdagiç, “2022’de ilk kez 250 milyar doları aşan toplam ihracatımız, 2022’nin prestijiyle Mart sonunda 256 milyar dolara ulaştı. Son aylarda ihracatta güçlü bir ivme görmek çok sevindirici, “Bu ivmenin devam etmesi için yatırımlarımızı artırmaya ve ihracatçılarımızı güçlendirmeye ara vermeden devam etmemiz gerekiyor. İhracat pazarlarımızda azalan talepten kur gelişmelerine kadar her alanda tetikte olmalıyız ve önlemlerimizi bir an önce almalıyız” dedi.

Bir diğer önemli noktanın ithalat olduğunu belirten Avdagic, ithalatı azaltmak için yüksek teknolojiye dayalı verimli yatırımlara öncelik verilmesi ve teşviklerin artırılması gerektiğini vurguladı. Avdagiç, “Son aylarda ithalatımızda artış var. Örneğin Mart ayındaki ithalatımız 32.2 milyar doları buldu. Bunun 6 milyar doları elektrik ithalatı. Yüksek teknolojiye dayalı verimli yatırımlara öncelik vermeli ve artırmalıyız.” teşviklerimiz. Yatırım ortamında oluşan eksiklikleri ve aksaklıkları bir an önce iyileştirmemiz gerekiyor” dedi.

“TOGG, TÜRK GENÇLİĞİ VE TÜRK İŞLETMECİLİĞİ İÇİN GÜÇLÜ BİR GÜVENDİR”

Avdagic konuşmasında Togg, Milli Muharip Uçak, TCG Anadolu ve Altay tankı ile ilgili görüşlerini de paylaştı. Avdagic dedi ki:

“Türkiye olarak 1960 yılında Devrim otomobilinin önüne konulan engeli bu kez doğuştan elektrikli Togg T10X ile aştık. Togg, Türk gençliğinin ve Türk girişimcisinin sarsılmaz bir güveni. Geçen ay yine Türkiye’nin ilk Milli Muharip Uçağı havalandı. tasarımı ve bilgi birikimi ile ortaya çıkan Milli Muharip Uçak, sadece Türk Hava Kuvvetlerinin gücünü değil, teknolojide geldiğimiz noktayı da gözler önüne seriyor. SİHA uçak gemimiz TCG Anadolu resmen Ordumuza teslim edildi.Meclisteki herkesi gururlandıracak bir proje daha başarıyla tamamlandı.Prof.Dr.Murat Yalçıntaş liderliğindeki milli tank projemiz Altay tankı 2005-2013 yılları arasında İTO Başkanlığı tamamlanmış olup, 23 Nisan’da düzenlenecek resmi törenle Silahlı Kuvvetlerimize teslim edilmektedir.”

“5 YIL 10 YILLIK POLİTİKA İLE YÜKSEK TEKNOLOJİ ODAKLI ÜRETİM VE İHRACATI KURALIM”

Avdagic, Türkiye’nin “ileri teknoloji yatırımlarını” çekmek için dünya yarışında ön sıralarda yer alması gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Gerekli potansiyele sahibiz. Yeter ki pazarlarımızı rakip ülkelerin bir adım önüne taşımaya gayret gösterelim. Bunun için 5 yıl, 10 yıl gibi dengeli ve kararlı politikalarla yüksek teknoloji odaklı üretim ve ihracat inşa edelim. “

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Kredi Garanti Fonu destekleri kapsamında EYT Destek Paketi’ni açıkladığını hatırlatan İTO Başkanı Avdagic, şöyle devam etti:

“Bakan o dönemde Kredi Garanti Fonu vakıfları kapsamında EYT Destek Paketi’ni açıklamıştı. O dönemde 25 milyar liralık garanti limiti olan paketi devreye alacaklarını ve mağduriyeti hafifleteceklerini söylemişti. işveren kıdem tazminatı” Bu çok yüksek bir oran. Yeni emeklilerimizin tazminatlarının ödenmesi patronlar için değerli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu esasın acil ve etkin bir şekilde hayata geçirilmesinin iş dünyamız için çok değerli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istedik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu