Ekonomi

Mali müşavirler asgari ücret tarifesinin yeniden değerleme oranında artırılmasını istedi

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 31 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan muhasebe harçlarına yapılan yüzde 85’lik artışın, Türkiye’deki zararı telafi etmeyeceğini bildirdi. Maliyet artışlarının acısını ofislerin yaşadığını belirterek, “Yeniden değerleme oranı yüzde 122 artırılarak hayata geçirilmelidir.” tabirini kullandı.

Kartaloğlu yaptığı yazılı açıklamada, ekonomideki gelişmeler ve enflasyonun mali müşavirleri zor durumda bıraktığına dikkat çekerek, mali müşavir ve yeminli mali müşavir hizmetleri karşılığında elde ettikleri fiyatların giderlerini karşılayamadığını belirtti.

Mesleki faaliyetin devamı için gerekli olan işçi, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, yemek, temizlik, kargo gibi tüm giderlerde yüksek fiyat artışlarının olduğunu vurgulayan Kartaloğlu, şöyle konuştu:

“Girdi maliyetlerinde özellikle son yıllarda yaşadığımız yüksek artışlara rağmen, fiyat tarifelerimizde paralel bir artış olmamasından kaynaklanan ekonomik kayıpların öncelikle tazmin edilmesi gerekmektedir. Mevcut ‘Yeminli Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Asgari Ücret Tarifesi’ Muhasebeci’ maalesef günümüz koşullarında verilen hizmetin yerini tutmuyor, “Öte yandan maliyetleri karşılamayan fiyatlar hizmet kalitesini önemli ölçüde tehdit edecek boyuta ulaştı.”

Kartaloğlu, 2017-2022’de asgari ücret tarifesinin sadece yüzde 95 arttığını, maliyetlerdeki değişimlerin ise çok yüksek oranda gerçekleştiğini bildirdi.

Maliyet artışları nedeniyle mali müşavirlik ücret tarifesindeki ücretlerin eridiğini ifade eden Kartaloğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de açıklanan muhasebe ücretlerine yapılan yüzde 85’lik zam nedeniyle, ofislerimizin yaşadığı büyük düşünceyi telafi etmek için fiyatlar en az yeniden değerleme oranıyla aynı. 122 artırılarak uygulanmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu