Haber

Mardin’de Şeftali Hasadı Başladı

Mardin’in Ömerli ilçesinde 250 dönümlük alanda üretilen şeftalinin hasadı başladı. Şeftalide 40 tonun üzerinde rekolte beklenirken kilosu 10 liradan satılıyor.

Ömerli ilçesinde 250 dekarda üretilen şeftalinin hasadı başladı. Kentin farklı noktalarında hasadı yapılmaya başlanan şeftali, bölge illere sevk ediliyor. Tadı, tadı ve kokusuyla bölge halkının her zaman ilk tercihi olan yöresel şeftali, yöre halkı tarafından hem yenilebilir hem de reçel ve komposto yapımında kullanılmaktadır.

Sabah erken saatlerde şeftali bahçesine giden ziraat personeli; Sıcağa rağmen ağaçtaki meyveleri tek başına toplar. Özenle toplanan ve kasalara dizilen şeftaliler daha sonra pazara gönderiliyor. 40 tonun üzerinde verimi olması beklenen şeftalinin kilosu 10 liradan satılıyor.

Kendi imkanlarıyla güneş panelleri kurduğunu söyleyen çiftçi Hasan Özdemir, Bursa ve İzmir gibi illerin şeftalilerinin daha güzel ve kaliteli olmasını takdirle karşıladı.

Kendi emeğiyle güneş enerjisi sistemi kurduğunu belirten Özdemir, “Çarşıda kasayla satıyorum ağırlığı 10 liraya gelmiyor. Dixired, Arap şeftalisi, süperella ve 10 numara şeftali çeşitlerimiz var. .Kendim ekiyorum ve kendi emeğimle büyütüyorum.Şeftalilerimiz bugün Türkiye 1.liği alacak kadar güzel.Şeftalimizin tadı bir başka,tatlı ve organik olduğu için herkes tarafından tercih ediliyor.” – MARDİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu