Ekonomi

Petrol konusunda Fed-Çin ikilemi

Petrol, yatırımcıların sert Covid politikasının sona ermesinin ardından Çin’de artan talep işaretlerine rağmen, Fed’in daha fazla nakit sıkılaştırma olasılığını değerlendirmesiyle düştü.

Brent petrol Pazartesi günü yüzde 1.3’ü kapattıktan sonra varil başına 83 dolara geriledi.

Yatırımcılar, Çin’in yeniden açılmasının emtia alımlarını artıracağını hesaba katarken, Fed’in daha fazla faiz artırımının talebi azaltacağı yönündeki endişelerden yararlanıyor.

Petrol piyasalarındaki dalgalı seyir, 2023’ün başından bu yana vadeli işlemlerin varil başına yaklaşık 11 dolar aralığında sıçramasına neden oldu. Bazı piyasa oyuncuları, Çin’in talebiyle hala Brent petrolün yeniden 100 doların üzerine çıkmasını bekliyor.

Goldman Sachs Group Inc. bu yıl emtialar için olumlu görünümünü yeniden teyit ederken, petrol yatırımcıları Çin’in sürdürülebilir toparlanmasına dair daha net işaretler aramaya devam ediyor. Geçen ay, Rusya’nın Asya ülkesine yaptığı sevkiyatlar, Ukrayna’nın işgalinin başlamasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yatırımcıların izleyeceği bir sonraki değerli olay, Fed’in Çarşamba günü yapılacak son toplantısının tutanakları. Tutanaklar ve Cuma günkü bireysel harcama bilgileri, para politikası tartışmasını şekillendirmeye yardımcı olacak.

IG Asia Pte Ltd. Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Yaklaşan Fed tutanaklarından herhangi bir şahin çıkarım, petrol için daha fazla aşağı yönlü baskı için bir katalizör olabilir” dedi.

haber-mazidagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu