Haber

Satrançta hamleler şampiyonluk için yapılır.

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Satranç Turnuvası’na katılan çocuklar, şampiyonluk için atılımlarını gerçekleştirdi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in temsilci açılış atılımı ile başlayan ve iki gün süren turnuvada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Balat İlçesi’nde Nilüfer Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Balat Satranç Evi, antrenmanların yanı sıra turnuvalara da ev sahipliği yapıyor. Nilüfer Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Bursa İl Temsilciliği ve Nilüfer Belediyespor iş birliğinde düzenlediği Satranç Turnuvası büyük heyecana sahne oldu. Satranç sporcularının yarışlardaki performanslarına göre puan kazandığı Ulusal Kuvvet Derecesi puanlama sistemini de etkileyen turnuvada Bursa il hakemleri de görev üstlendi.

İki gün süren ve “8 yaş ve altı” ile “10 yaş ve altı” yaş gruplarından 64 lisanslı sporcunun katıldığı turnuvanın açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet ve TSF Bursa İl Temsilcisi Mehmet Durak da katıldı.

Turnuvaya yoğun ilginin sevindirici olduğunu belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, “Böyle keyifli bir turnuvaya başladığımız için çok mutluyuz.

Çocuklarımızın böyle bir yere ihtiyacı olduğunu biliyorduk. Hızlı bir şekilde harekete geçtik ve burayı şehrimize kazandırdık. Bu keyifli yerde eğitimler veriyoruz. Şehrimizde bu alanları çoğaltabiliriz. Satranç konusunda bu kadar tutkuluysanız, size hizmet etmek için her zaman yanınızdayız. Turnuvaya katılım oldukça yoğun. Bu inanılmaz derecede harika bir şey.

Katılım sağlayan sporcularımızı istek ve coşkularından dolayı kutluyorum. Çocuklarını satranç oynamaya teşvik eden velilere de teşekkür etmek istiyorum.” Önder Fazilet, turnuvaya katılan çocuklara başarılar diledi.

Balat Satranç Evini Bursa’ya kazandırdığı için Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e teşekkür eden TSF Bursa İl Temsilcisi Mehmet Durak, turnuvaya katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu turnuvaya 64 kontenjanla 105 sporcu başvurdu. Normalde turnuvalarda yedek oyuncular oynar ama ne yazık ki bu turnuvaya tüm asıl oyuncular katıldığı için yedek oyunculara sıra gelmedi. Ne kadar çok katılırsanız, sizi o kadar yönlendiririz. Satranç takımı bizimle bitmedi. Katılımınız için teşekkür ederim” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in temsil atılımıyla başlayan Satranç Turnuvasında sporcular iki gün boyunca kıyasıya mücadele etti. Şampiyon olmak için taktiklerini uygulayan minik sporcular, uzun süre düşünerek en iyi ataklarını yaptılar.

Zorlu karşılaşmaların ardından 8. ve altı kategoride Irmak Keser şampiyon olurken, ikinciliği Hasan Teoman Koruk, üçüncülüğü ise Kerem Alp Aksoy aldı. 10 ve altı kategorisinde Ertuğrul Cengiz birinci, Mehmet Doğu Dingin ikinci, Okay Burak Örs üçüncü oldu.

Turnuvada performanslarıyla en iyiler arasına giren isimler de ödüllendirildi. 7 yaş kategorisinin en güzel sporcusu Kerem Alp Aksoy 8 yaş ve altı en güzel bayan sporcu, 9 yaşında en güzel sporcu Mehmet Doğu Dingin ve en uygun bayan sporcu Irmak Keser oldu. 10 yaş ve altı kategorisinde sporcu.

Turnuvada dereceye giren Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer ile Nilüfer Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Hülya Akgül’e kupa ve madalyaları takdim edildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu