Haber

TBMM’nin yeni yasama dönemi takvimi belli oldu

Meclis’teki yeni yasama dönemi takvimi, 28. Milletvekili Seçimi kesin sonuçlarının açıklanmasından itibaren işlemeye başlayacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının Meclis Tüzüğüne göre Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmasını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te davetsiz olarak toplanır.

Yeni yasama döneminin ilk oturumunda milletvekilleri yemin edecek. MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin en yaşlı üye olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Geçici Başkanı olarak Genel Kurulun ilk toplantısına başkanlık etmesi bekleniyor.

Yemin, her milletvekilinin Anayasa metnini kürsüden yüksek sesle okumasıyla yapılır. Milletvekilleri seçim çevresinde soyad ve adlarının alfabetik sırasına göre yemin edecekler.

Milletvekilleri görevlerine başlarken yemin edecekler:

“Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağım; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e, ilke ve inkılâplara bağlı kalacağım. Atatürk’ün; temel hürriyetlerden yararlanma ülküsünden ve Anayasa’dan ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde şerefim ve gururum üzerine ant içerim.”

Yemin töreninde hazır bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk toplantının başında yemin edebilecek.

Milletvekilleri göreve yemin ederek başlayacak. Yemin etmekten kaçınan milletvekilleri, milletvekili sıfatından doğan haklardan yararlanamazlar.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, atanmalarının ardından yapılacak ilk toplantıda yemin edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu