Haber

Uluslararası Arap Kaligrafi Festivali Cezayir’de düzenlendi

Cezayir’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkenin katılımıyla düzenlenen 11. Uluslararası Arapça Hat Festivali başladı.

Cezayir Devlet Radyosu’nun haberine göre, ev sahibi ülkenin yanı sıra Türkiye, İran, Suriye, Irak, Mısır, Libya, Suudi Arabistan, Ürdün ve Kuveyt’ten hattatların katıldığı Uluslararası Arap Hat Sanatı Festivali, Cezayir şehrinde düzenleniyor. Medea.

Cezayirli ünlü hattat Tayyip El-İydi anısına düzenlenen festivale ülkenin 15 ilinden 35 hattat katılıyor.

Festivalde Nestalik, Rika, Nasih, Kufi gibi klasik Arap bordür sanatının çeşitli türlerinde hattatlar tarafından hazırlanan 71 eser ile çağdaş hat sanatlarından 25 eser sergileniyor.

Cezayir Kültür ve Sanat Bakanı Süreyya Muluci, festivale yaptığı açıklamada, “Ülkenin en üst makamlarının bu tür kültürel etkinliklere gösterdiği ilgi, Cezayir hükümetinin bu ortak kültürel mirasın korunması için çalışma kararlılığının bir yansımasıdır. tüm Arap ve İslam dünyasının gururu. Uluslararası Arap Kaligrafi Festivali ve gelecekteki diğer tüm önemli kültürel etkinlikler, ata mirasının korunmasına katkıda bulunmayı ve Arap ve İslam halklarını birbirine yakınlaştırmayı amaçlıyor.” terimleri kullandı.

Yerli ve yabancı akademisyen ve hattatların söyleşilerinin yanı sıra atölye ve toplantıların da gerçekleştirileceği festivalde, “Klasik ve çağdaş Arap hat sanatlarında en uygun hat yarışmaları katılımcılar arasında” düzenlenecek. sanatsal yaratıcılığı teşvik etmek”.

Festival 15 Aralık’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu