Yaşam

Bekir Bozdağ: Yürütme yetkisi ortaklaşa kullanılamaz

Seçim yaklaştıkça, muhalefet adayı belirsizliğine genel liderlerin yetki paylaşımı tartışmaları da eklendi.

6. masada her genel başkanın başkan olması ve stratejik konularda imza yetkisini kullanması gündeme geldi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6’lı masada yetki kullanımı tartışmasına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Bozdağ, “Yürütme yetkisi ve görevi, Anayasa ve kanunlara uygun olarak Cumhurbaşkanı tarafından kullanılır ve yürütülür”, “Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına aittir”, “Kaynağı olmayan bir devlet yetkisini hiç kimse veya organ kullanamaz” diyor. Anayasadan”. hatırlattı.

Bozdağ yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Yürütme yetkisi devredilemez, müştereken kullanılamaz”

“Anayasa değişmedikçe yürütme yetki-görevi devredilemez, ortak kullanılamaz, katılım kabul edilemez. Örneğin bakan/üst düzey yönetici atama yetkisi kanunla da olsa devredilemez.

Çünkü Anayasa’nın cumhurbaşkanına verdiği yetki ve görevler münhasıran cumhurbaşkanına aittir. Ayrıca, Anayasa’da yürütme yetkisinin ve görevin devrine, ortak kullanımına veya bölünmesine izin veren bir hüküm yoktur.

“Cumhurbaşkanının elleri, ayakları ve ağzı bağlı”

Ayrıca Anayasa, kaynağını Anayasa’dan almayan bir devlet gücünün ayrım gözetmeksizin herkes için kullanılmasını açık ve net bir şekilde yasaklamıştır.

Anayasanın bu açık kararlarına, altılı masalarda cumhurbaşkanlarının alacağı kararlara veya yapacakları uygulamalara rağmen; Anayasanın kısmen kaldırılması, yürütme organına karşı sivil darbe, Cumhurbaşkanının yetki ve görevlerinin gasp edilmesi, Cumhurbaşkanının ellerinin, ayaklarının ve ağzının bağlanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu